Gotö Källa - tomter

Intresserad?

Tomterna fördelas via Tomt- och Småhuskön.
Du som är registrerad i kön kan boka en tomt direkt genom att logga in på "Mina sidor".
 
Information om Tomt- och Småhuskön finns längst ner på sidan.
 
 

Lediga tomter


Här ser du vilka tomter som är lediga på just detta område.


 
 

Barkarö-Gotö Källa-etapp I

Totalt omfattar etapp I 12 st stycketomter. Här finner du mer detaljerad information om tomterna i etapp I.

Mer information

Barkarö-Gotö Källa-etapp II

Totalt omfattar etapp II 8 st stycketomter. Här finner du mer detaljerad information om tomterna i etapp II.

Mer information  

Området

Gotö Källa ligger i stadsdelen Barkarö, ca 8 km sydväst från Västerås centrum.
Från Gotö Källa är det nära till Mälaren med bad och båtliv på sommaren och skridskor och skidåkning på vintern.

Intill Gotö Källa endast några minuter bort ligger Fullerö golfklubb som kan erbjuda en 18-hålsbana, korthålsbana och en egen restaurang. I Barkarö finns det även flera välskötta fotbollsplaner som används flitigt av barn och ungdomar i området.

Gotö Källa är planerat efter trädgårdsstadens grundidé med blandad bebyggelse och måttlig exponering. Stor vikt har lagts i gaturummets gestaltning och inslag av grönska. Planen över hela området tillåter byggnation av styckebyggda småhus, gruppbyggda småhus, radhus samt mindre flerfamiljshus. Totalt omfattar planen en byggnation av 130 - 150 bostäder. 

Huvudinfart till området kommer att ske från Barkarövägen. Utöver småhustomter kommer även området att innehålla gruppbyggda småhus.

 Aroseken bygger just nu en etapp med ett 20-tal småhus. Aroseken planerar även att bygga fler gruppbyggda småhus i den norra delen av om området.

Kommunikation - service

I Barkarö finns en god service i form av förskola och skola med förskoleklass till år 6. Närmaste högstadieskola är Nybyggeskolan på Hammarby. Offentlig och kommersiell service finns i Bäckby, samt i Erikslunds handelscentrum.
 
Till Barkarö går buss nr 25, mer information och tidtabell finns på www.vl.se. En översyn av VLs stadstrafik pågår för närvarande och kan resultera i ändrade linjesträckningar.
 
En ny väganslutning mellan Barkarö och Tidövägen är planerad men inte avgjord. För närvarade arbetas det med två olika förslag. 
 
 
Västerås Mälarstaden